Eigenheid als vertrekpunt.
De eerste spreker was Sara Mertens. Sara maakt karaktervolle en originele illustraties, maar om dat resoluut op haar manier te kunnen doen, heeft ze de andere clutter van jobs en bezigheden opzijgeschoven. Haar manier van werken en denken zorgt ervoor dat haar illustraties technieken combineren en details bevatten die het werk herkenbaar en eigen maken.
Hierna volgde Rabbit Hole. Zij werken rond character design in 2D en 3D. Hun talk ging over de manier waarop karakter en beweging zorgen voor herkenbaarheid. Een goed personage moet je zelfs aan de hand van een silhouet kunnen herkennen. Die karaktertrekken bundelen zij als de ziel van hun animaties en vormen de niche die zij innemen.
Vrijheid als motor voor een persoonlijke stijl.
Tijdens de pauze ging ik dieper in gesprek met Seppe Nees, een freelance motion designer, over de parallellen tussen vrijheid in je manier van werken en karaktervolle designs. Net die vrijheid brengt je vaak dichter bij een persoonlijke stijl.
Na de pauze sprak Broos niet alleen over zijn commerciële praktijk, waar branding, motion en illustratie hand in hand gaan, maar ook over zijn artistiek werk. Met name Aubergine Press, dat hij samen met Tim Colmant oprichtte. De twee praktijken beïnvloeden elkaar op zo’n manier dat het werk van Broos een specifiek karakter krijgt. Een persoonlijke invalshoek die zorgt voor herkenbaarheid.
Een niche is meer dan een stijl.
Daisy Chain was de afsluiter van de avond. De studio was me al bekend door hun werk voor SanDisk: strakke animaties en vormen die een wereld weergeven die het merk meteen opnieuw futuristisch laat aanvoelen. Ook hun talk ging over het vinden van je niche. Zij gingen daar nog dieper op in: het hoeft niet per se een herkenbare stijl te zijn, het kan ook een way of working zijn of een specifieke manier om projecten te benaderen.
Je invloeden zijn eigen aan je leven. Ze dragen bij aan je persoonlijkheid en bij uitbreiding ook aan de stijl van je werk. Voor Daisy Chain vloeide daar een herkenbaarheid uit voort die hen de ruimte gaf om voor grotere klanten te werken.
Persoonlijkheid zonder ego.
Achteraf sprak ik nog in groep met onder andere Sam en Philippe van Uncanny over het verschil tussen je persoonlijke stijl implementeren en anderen diezelfde vrijheid gunnen. En over hoe ego’s die manier van werken soms kunnen platwalsen.
Het is duidelijk dat meer dan één creatief profiel vandaag op zoek is naar een eigen niche en karakter wil terugbrengen in de wereld. Het voelt als een stroming die veel mensen bezighoudt. En ik ben benieuwd welke veranderingen dat met zich mee zal brengen.
